4 помилкових уявлення про бережливе виробництво

Дата останньої редакції:
January 23, 2023
Тема запису:
ЛІдерство у LEAN
Короткий зміст публікації:
В цій статті ми розглядаємо основні помилки, які повʼязані з впровадженням бережливого виробництва.

В цій статті ми розглядаємо основні помилки, які повʼязані з впровадженням бережливого виробництва.


Помилка 1

Головна мета Бережливого виробництва – скорочення втрат у процесах.

Почнемо з визначення.

Ощадливе виробництво– це постійне прагнення прискорення виробничого потоку для того, щоб максимізувати частку операцій, які додають цінність. Всі відхилення в потоці повинні бути очевидні кожному учаснику процесу і розглядатисть, як можливості для покращення. Кожен співробітник бере участь в усуненні таких відхилень.

«Скорочення втрат» не включено до цього визначення і не є метою ощадливого виробництва! Було б правильніше, якби бережливе виробництво (Lean production) називалося виробництвом цінності (Value Production). Тому що основна мета Lean не в тому, щоби мінімізувати втрати в процесах, а в тому, щоб створити максимально можливу цінність для клієнтів.

Максимізація цінності, звичайно, також означає менше втрат, але це наслідок, а чи не основна мета. У методології бережливого виробництва концентрувати увагу на скороченні втрат або, що ще гірше, на зниженні витрат є великою помилкою. Це завжди призводить до великого опору в організаціях. Як результат співробітники не хочуть залучатися до такого процесу трансформації, а залучення персоналу є обов’язковою умовою створення бережливого виробництва

Помилка 2

Ощадливе виробництво застосовується лише у матеріальному виробництві.

Методологія бережливого виробництва стала відомою завдяки застосуванню у виробництві. Однак, бережливе виробництво може поліпшити будь-які процеси, в яких кілька етапів обробки виконуються послідовно. Такі потоки зустрічаються в багатьох бізнесах, у тому числі в сервісних організаціях та офісному середовищі. Ви, напевно, чули про успішне застосування Lean у охороні здоров’я, у банківській справі або в рітейлі.

Помилка 3

Ощадливе виробництво – це потік одиничних виробів.

Потік одиничних виробів (One Piece Flow) означає обробку однієї заготовки, а потім її негайний перехід на наступний етап обробки. Таким чином, у вас немає проміжних запасів. Класичний приклад потоку одиничних виробів – конвеєр.

Часто люди гадають, що справжній Лін – це потік одиничних виробів. На це є кілька причин.

По-перше, потік одиничних виробів робить виробництво, орієнтованим на попит за рахунок максимальної швидкості та скорочення часу обробки заготовок. Ця особливість дозволяє виконувати виробництво лише тих виробів, які вже сплатили. Це обов’язкова умова для ощадливого виробництва, тому що цінність додається лише в тому випадку, якщо ви робите вже замовлені продукти. В іншому випадку, ви генеруєте втрати (тип втрат «перевиробництво»)

По-друге, потік одиничних виробів забезпечує мінімум втрат і переробок, оскільки помилки у виробничому ланцюжку швидко виявляються. Зазвичай помилки виявляються декількома виробничими етапами пізніше, але відсутність міжопераційних запасів забезпечує практично миттєве виявлення.

По-третє, у потоці одиничних виробів чітко видно завали чи вузькі місця. Ці відхилення – ціль для постійних поліпшень.

Нарешті, такий виробничий потік легко керований, і мінімум часу і грошей необхідно на зберігання та пошук проміжних запасів.

Однак, у реальному житті, при виробництві більшості продуктів, дуже важко досягти однакового часу обробки на різних операціях. У такому разі компанії змушені працювати партіями. Чим краще збалансовані операції, тим менший розмір партії. У Бережливому виробництві компанії, працюючи над потоком, підвищують надійність окремих операцій, знижують варіативність робочих циклів, що безперервно веде до зниження розмірів партій. Кінцева мета, звичайно, потік одиничних виробів із розміром партії 1, але це часто непросте завдання. Хоча приклад Тойоти має надихати. Компанія створила потік одиничних виробів на фінальному збиранні відносно давно. А ось наступні 50 років витратила на те, щоб досягти такого ж потоку і на всіх інших операціях: виробництво деталей кузова, збирання кузова та шасі. У 2017 році в Японії збудовано перший завод,

Не знаєте з чого розпочати процес впровадження Бережливого виробництва?

На нашому базовому тренінгу ми розповімо та покажемо на практиці основні принципи та інструменти Lean. А також розповімо як і з чого потрібно починати процес трансформації.

Помилка 4

Бережливе виробництво застосовують тільки менеджери або підготовлені фахівці.

Кожен має допомагати покращувати власні робочі процеси. Адже ніхто не знає роботу краще за людей, які її виконують щодня. Ось чому самі співробітники повинні, наприклад, застосовувати інструменти Lean, такі як 5S або СОП, щоб зробити свою роботу не тільки ефективнішою, а й приємнішою. Є навіть такий жарт, що в належній інструкції робітника Тойота написано лише два пункти:

  • Дій відповідно до своєї стандартної операційної процедури.
  • Покращу свою стандартну операційну процедуру.

При цьому керівники не повинні самі покращувати процеси. У менеджерів є два основні завдання:

  • вказати, у якому напрямі мають удосконалюватися виробничі процеси та навички працівників. (бачення, знання «справжньої півночі» розвитку компанії)
  • навчати лідерів команд, техніки поліпшення процесів та методів командної роботи. (Коучинг Ката, «Ката Удосконалення»)

Зрештою, завдання менеджера — не вирішувати проблему, а допомагати виконати правильно цю процедуру для того, щоб запустити механізми організації, що навчається, в якій всі тренують один одного і навчаються один в одного. Це і є справжня мета програми Ощадливого Виробництва.

Про це і про те, як побудувати правильний потік, ви дізнаєтесь на нашому тренінгу «Створення Бережливого виробництва. Методологія Кайдзен», що відбудеться 3-4 лютого.

Сподобалася публікація? Поділіться нею з друзями одним кліком.
Facebook
LinkedIn
Twitter
Telegram
WhatsApp

Отримайте програму Lean трансформації!

Ви дізнаєтеся про необхідні зміни в операційній діяльності та культурі організації на шляху до ощадливого виробництва. Після заповнення Ви отримаєте PDF-файл програми на вказаний E-Mail.